Ve Artık Bir Kelim

21 yaşımda saçları hızla kaybetmeye başladığımı farketmiştim. Üniversitenin ilk yılı uzun olan saçlarım ikinci yıl kısa kesimliydi. Üçüncü yıl tekrar uzamaya başladığında ise şunu gördüm.. Önde bir bölgedeki saçlar hep kısa kalıyordu. Dökülüp tekrar çıkıyorlardı ama artık belli bir boydan daha fazla uzamalarına imkan yoktu.

Yaş 34 olduğunda ise kellik derecem son halini bulmuştu artık.

Pre Minoxidil Hair Loss Stage
Minoxidil Öncesi Kelleşme DurumumNorwood ölçeğine göre 5A denen kellik seviyesine ulaşmıştım. Kendi seviyenizi bulabilmeniz için aşağıdaki ölçeğe bakabilirsiniz:

Norwood Scale - Norwood Ölçeği
Norwood Scale – Norwood Ölçeği

Bu ölçeği okurken ara kademeler zor gelebilir. Gözle görülür şekilde seyrelmiş bölgeleri yok sayacaksınız. 5 ve 6 arasındaki ayrım da zor olabilir. Sağlıklı saç çizginiz hala tepe kısımdaysa 5, yana indiyse artık 6 kabul edilmelidir.

Minoxidil ile tanışmam bu döneme (5A) denk geldi. Daha önce denediğim hiç bir şey fayda etmediği için yıllardır pes etmiş haldeydim. Denemekten ne kaybedebilirdim ki? Bu noktadan sonra kellik ile savaşımı minoxidil kullanarak başlattım. Minoxidil dışında başka destekler de kullandım. Sitenin İlaçlar ve Destekler bölümünde detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir