Saç Ekimine Hazırlanmak

Anlık bir çılgınlıkla doktora gidip saç ekimi tarihi konusunda el sıkıştınız. Tarihi belirlerken kendinize bir hafta süre vermenizi tavsiye ederim. Hazırlanmanız gereken bazı konular olacak.

Saç ekimi operasyonundan önce doktorunuzun vereceği ilk tavsiye genellikle kullandığınız tüm ilaç, vitamin, besin desteği, mineral, omega 3’ler, yani vücudunuza yiyecek içecek dışında aldığınız her türlü şeyi en az bir hafta önce bırakmanız yönünde olacaktır. Aynı zamanda alkol almayı seven biriyseniz bir süre ayrı kalmak konusunda kendisi ile anlaşın. Tüm bu ayrılıkların nedeni operasyon sırasında kanamayı arttıracak, kanı sulandırma ihtimali olan her şeyin vücuttan atılması gerekliliği. Bunun dışında operasyon sırasında size verilecek bir takım ilaçlarla olası kötü etkileşimlerin önlenmesi düşünülmektedir. Tedavi amaçlı kullandığınız bir ilaç varsa bunları doktorunuza mutlaka söyleyin. Operasyonun ertelenmesi gerekebilir. Her şeyden önce sağlık!Alkol konusu üzerinde özellikle durmak istiyorum. Hem kanı sulandırıyor hem de operasyon sırasında uyuşmayı engelliyor, geciktiriyor ya da operasyonun ortasında uyuşmanın ortadan kalkmasına neden olabiliyor. Sık ve yoğun alkol alan biriyseniz son bir hafta kullanmamak yeterli olmayabilir. En azından bir ay öncesinden başlayarak tamamen bırakacağınız son bir haftaya kadar giderek azaltmanızı tavsiye ederim. Şimdiden uyarayım, genellikle operasyondan 48 saat sonra serbest olacağını çeşitli sitelerde görebilirsiniz ama bunu unutun. Operasyondan sonra da en az 2-3 hafta alkol almamalısınız. Başınızı bir yere çarparsanız bunu hissetmeyeceğinizden yaralanma seviyeniz şiddetlenecektir. Saç ekilen bölgede kanama olması o bölgeye ekilen tüm greftleri kaybetmenize neden olabilir. Alkolü toplamda bir aya yakın bir zaman bırakmanız gerekecek. Bunu yapamayacaksanız saç ekimini unutmanızı tavsiye ederim.

Eğer içiyorsanız sigarayı da alkol ile birlikte aynı sürelerde bırakmalısınız. Ekilen greftlerinize besin sağlayacak kan damarlarının oluşumasını engellemek istiyorsanız bu ayrı tabii ki. Özellikle operasyonun hemen öncesi ve sonrasındaki ilk 10 günlük çok nazik sürede bir tane bile sigara içmeye kalkmak tamamen çılgınlık olur. Bana sorarsanız zaten tamamen bırakın. Belkide kel kalmanızdaki en büyük dış mihrak sigaradır.

Buraya kadar bırakılacakları konuştuk. Doktorunuz operasyon öncesinde sizden bazı antibiyotik ve antifungal ilaçlara başlamanızı isteyebilir. Nedeni operasyon sırasında verici ve alıcı bölgenin mikrop ya da mantar hastalıkları kapmasına karşı önlem almaktır. Doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uyun.Bu arada doktorunuz size mezoterapi gibi bir takım ön tedavi yöntemleri önerebilir. Bildiğim kadarıyla tıbbi olarak etkileri konusunda net bir kanıt yok. Olan saçlara bir süre güçlendirici etki yaptığı söyleniyor.  Bir zararı olduğunu da duymadım ya da okumadım. Bence bu konuda maddi bi sıkıntınız yoksa hislerinize güvenin derim. Benim durumumda operasyon öncesi ya da sonrası böyle bir tedavi önerilmedi.

Operasyon için saçınızı kestirmeniz istenmeyecektir. Operasyon öncesinde kesim operasyona uygun bir şekilde yapılacak.

Operasyon sonrasında kullanacağınız ilaçların listenizi doktorunuzdan alın ve evde hazır bulundurun. Operasyondan sonra alışverişe gitmek istemezsiniz. Sizi korkutmamak için söylenen “bugün saç ektir öbür gün işe git” gibi şeylere kesinlikle inanmayın. Çalışıyorsanız en azından bir cuma günü (operasyon için) ve diğer haftanın tüm günleri için mutlaka izin alın! İlk 10 gün saç köklerinizin yeni yerlerine yerleşebilmesi için çok önemli! Mümkünse (ilk yıkama hariç) evden çıkmayın bile! Meraklı arkadaşlarınızın nazik greftlerinizi parmaklamasını, hatta şakacı arkadaşlarınızın size şaplak atıp tüm greftlerinizin ölmesine neden olmasını hiç istemezsiniz. Bunu komiklik olsun diye yazmıyorum. Meraklı olan arkadaşlarınızdan en az 10 gün, şakacı ve yavşak tiplerden de en az 1 ay uzak durun! Bunca zamandır kelinize şaplak atıp duran yavşaklardan 1 ay uzak kalırsanız hiç bir şey kaybetmezsiniz. Bana sorarsanız iletişimi tamamen kesmek için bu operasyonu güzel bir fırsat olarak değerlendirin zaten.

Temel alışveriş listeniz yaklaşık olarak şöyle bir şey olacaktır:

 • Doktorunuzun önereceği antibiyotik (yanında ek olarak antifungal da önerilebilir)
 • Doktorunuzun önereceği ağrı kesici (mideniz hassassa mutlaka bunu doktorunuzla paylaşın)
 • Doktorunuzun önereceği mide koruyucu ilaçlar
 • Bebek şampuanı ya da doktorunuzun önereceği medikal bir şampuan
 • Panthenol içerikli losyon ya da sprey (saç ekilen bölgedeki kabukların dökülmesine ve alım yapılan bölgedeki yaraların iyileşmesine yardımcı olarak kullanılacak)

Bu son madde kritik! Normalde marka vermek istemiyorum ama Panthenol’ü piyasada sprey köpük formunda bulabileceğiniz şu an için tek marka var:

Panthenol Forte Sprey - Panthenol Forte Spray
Panthenol Forte Sprey

Losyon formundaki ürünleri ekim yapılmış bölgeye yedirmek ve sonrasında yıkayıp uzaklaştırmak için dokunmak gerekiyor. İlk 10 gün mümkün olduğunca dokunmamaya çalışmalısınız. Bu yüzden köpük formu sadece püskürterek ve gerekirse greftlere dokunmadan köpüğü üstten yayarak kullanabilirsiniz. Ben süreç boyunca 3 kutu bitirdim. Fiyat olarak losyon türevlerine göre pahalıya geldi ama kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. Ne yapın edin bu ürünü bulun! Eczacılar size başka şeyler önermeye kalkabilir. Net bir şekilde hayır demelisiniz! Bölgedeki kozmetik ürünleri de satan büyük eczaneleri gezin. Mutlaka bulursunuz.Yine bir ek bilgi olarak bazı doktorların saç ekiminden sonra birkaç gün kortizon tedavizi uyguladığını da biliyorum. Bende bu tedavi uygulanmadı. Ekim yapılan bölgenin büyüklüğü ve operasyon süresinin uzun olmasına rağmen gerekli de olmadı açıkçası. Yüzümde sadece kulak çevresinde şişme oluştu ama birkaç günde kendiliğinden geçti. O konuya sonraki başlıklarda değineceğim.

Yukarıdaki alışveriş listesine benim de eklemek istediğim bir kaç şey var. Sadece yıkamalarda kullanmak üzere bir bulaşık süngeri ve bir tas almalısınız. ilk 10 gün saça dokunmak yok. Yıkama sırasında şampuanı tas içinde süngerle köpürtüp yine süngerle köpüğü başınıza dokundurmadan sıkmalısınız. Durulamak için suyu duş başlığından değil yine bir tasla dokundurmadan yavaşça dökmeniz önemli. Önü düz arkası büyüteçli olan açı ayarlı ayağı olan bir ayna bulundurmanız da size çok yardımcı olacak.

Operasyon öncesinde el ve ayak tırnaklarınızı kesin! El tırnaklarını kazara kaşıma durumunda zarar vermemek için keseceksiniz. Ayak tırnaklarınızı da bir süre öne eğilmeniz yasak olacağı için keseceksiniz. Aksi halde bir çok çorabı delersiniz benim gibi 🙂 .

İlk 10 gün başınızın saç ekilen yerlerini hiç bir yere dokundurmayacak bir şekilde yatmanız gerekecek. Saç ekiminin en zor bölümü operasyon değil sonrasındaki 10 gün nasıl uyuyacağınız kısmı olacak. Çok ciddiyim. Sadece boynunuzdan desek alarak yatacaksınız. Boyun destekli yastık, şişme boyun yastığı, hatta destek için boyunluk kullanmanız gerekebilir. Operasyondan önce yatacak yerinizi ve pozisyonunuzu deneyerek hazırlanın. Ben bu noktayı atladığım için çok ızdırap çektim.

Evde başınızı çarpma ihtimali olan her nokta için önlem almalısınız. Yalnız yaşıyorsanız 10 gün ev işi yapmak yok. Yemektir, bulaşıktır, kıyafettir, fatura ödemeleridir, yapmanız gereken ıvır zıvır diğer işlerdir, bunları önceden halledin. Özellikle ilk 3 gün başınızı öne eğmek bile yok! Dümdüz sırt üstü yatmaktan başka bir şey yapmayacaksınız.

Operasyonun yaklaşık kaç saat süreceği size söylenecektir. Onun üzerine siz de iki saat ekleyin. Kendinizi buna göre ayarlayın. Benim durumumda operasyon günü sabah saat 08:00’de hastaneydim ve 22:00’de eve varmamla son buldu. Sizin kellik seviyenize göre daha uzun ya da çok daha kısa süren bir operasyon geçirebilirsiniz. Herkesin durumu farklıdır. Bu arada önemli bir not: Gömlek ve önden fermuarlı eşofman tarzı bir şey giyin. Başınızın üstünden geçireceğiniz atlet, t-shirt, kazak tarzı şeyleri operasyon sabahından itibaren en az 2 hafta boyunca unutun. Hava yağışlı ise ya da yağış ihtimali var ise yanınızda şemsiye bulundurun. Operasyon öncesi ya da sonrası ıslanmasına izin vermemelisiniz.Hazırlık bölümü de en az operasyon kadar önemlidir. Saç ekimin sürecini şu bölümlere ayırabiliriz:

 • Karar aşaması (Saç ektirmeye karar vermek, ekim yapılacak yeri ve doktoru seçmek, zamanını ayarlamak, parayı toparlamak 🙂 )
 • Operasyona hazırlık (Bu başlıktaki her şey.)
 • Operasyon günü (Bir sonraki başlıktaki her şey.)
 • Operasyon sonrası ilk 2 ya da 3 gün (İlk yıkama ve bandaj alınmasına kadar geçen süreç.)
 • ilk yıkama ve operasyondan sonraki 10. gün arası süreç (Greftler bu süre içinde yeni yerlerine tutunurlar.)
 • 10. ve 15. gün arasındaki süreç (Kabukların büyük kısmı dökülür, kalanlar da artık deriden ayrılmış saçla beraber yükselmiştir.)
 • 15. ve 21. gün arası (Moraller bozulur çünkü şok dökülme başlar.)
 • 3. ve 6. hafta arası (Ekilen saçların hemen hemen tamamı dökülmüş olur. 🙁 )
 • 1.5 ay – 3. ay arası (Bu süreçte genelde ciddi bir gelişme olmayabilir..  Ya sabır..)
 • 3. ay – 6. ay arası (Artık öncüler çıkar, zayıf da olsa gelişir.)
 • 6. ay – 8. ay arası (Operasyondan sağlıklı bir şekilde çıkan tüm greftlerin zayıf da olsa saç vermesi beklenir, artık sıklaşma beklenmemelidir.)
 • 8. ay – 12. ay arası (İlk çıktığında zayıf olan saçlar güçlenmiş olmalıdır. 12. aydan sonra bir gelişme beklenmez. Operasyon sonucu netleşmiştir.)

Tüm hazırlıklarınızı tamamladıysanız ve yaşayacağınız süreci kabullendiyseniz geriye bir tek içinizi ferah tutmanız kalacaktır. Başarılı bir operasyon dilerim size keldaşlar.  Modern tıbbın şu ana kadar ortaya koyduğu en etkili çözümü uygulamak üzeresiniz! Şimdilik başka bir çare yok! Gazanız bol greftli olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir