Saç Ekimi – 7. Gün

Alım yapılan bölgedeki şiddetli ağrı yüzünden kontrole gittim. Doktor alım ve ekim bölgesini kontrol etti. sorun olmadığını ağrının kas ağrısı olabileceğini belirtti. Ağrı kesiciye devam etmemi yakında düzeleceğini söyledi.

Aslında bana baskılama yaratabileceği için antibiyotik ve ağrı kesici dışında hiç bir destek almamamı söylediler. Ama ağrım o kadar şiddetliydi ki B12 içeren B vitamini kompleksi ve biotin almaya başladım. Sanırım B vitaminleri ağrımın geceye doğru azalmasında yardım etti.

Ek bir bilgi olarak FUE yönteminde alım bölgesinde operasyon sonrası normalde ağrı beklenilmediği anlatılır. Araştırma yaparken micromotor ile yapılan alımlarda, özellikle çıkartılan greft sayısı yüksek ise alım bölgesinde oluşacak sinir ve doku hasarı yüzünden ağrı olabileceği bilgisini gördüm. 4 aya varan şiddetli ağrı yaşamış insanların forum mesajlarını okudum. İyi haber şu ki genelde bu tip ağrılar en fazla bir kaç hafta içinde azalarak diniyorlar.

Yıkamadan sonraki fotoğraflar:

7. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 7
7. Gün Üstten Görünüş

Kabukların rengi açılıp yumuşamaya devam ediyorlar. Tepe bölgemin fotoğrafını görünce birden paniğe kapıldım:

7. Gün Kabuklar - FUE Day 7
7. Gün Kabuklar

Fotoğrafta sanki greftler dışarı itilmiş gibi gözüküyor. İnternette günlük olarak çekilmiş fotoğraflar var ama yakın çekim olan hiç görmedim. Kel blogu oluşturma fikri zaten bu görüntüyle ortaya çıktı. Bugün içinde doktora kontrolüne gitmiştim ama bu fotoğraf yıkamadan sonra çekildi.

Kabukla beraber bir miktar derinin ya da greftin bir parçasının bu şekilde dışarı itilmesi normal miydi? Malesef çok net ve tatmin edici açıklamalara Türk ve yabancı forumlarda rastlayamadım. Sorun şu ki böyle bir fotoğraf üzerinden yapılmış bir tartışma yok. Normal şartlar altında 7. gün greftlerin %70 kadarının artık tutunduğu gün olarak bahsedilmiş. Bu fotoğrafta görülenler tutunamamış ve dışarı atılan greftler mi yoksa kabuklar dökülürken greftin ya da derinin bir kısmı ile birlikte mi dökülüyor? Şok dökülme ile zaten ekilen saçların büyük bir kısmı dökülecek. Yeni saçı oluşturacak dokunun ekildiği yerde güvende olacağı, greftin saçla beraber bir miktar derisinin de dökülmesinin normal olduğu hakkında bir iki forum mesajı okudum. Eğer ekilen saçlarım dökülmeden sonra tekrar çıkarlarsa bu fotoğraftaki görüntünün normal olduğunu varsayacağız.

“Saç Ekimi – 7. Gün” üzerine 6 yorum

  1. Bu sayfayi yaptiginiz icin tskl, cok net..bende 7 günündeyim ve sertleşmiş kökü desem? Serimi desem? Sac uçlarında beyazlaşan deri dökülüyor. Ve içindende çok sac gördüğüme eminim.. bu biraz 7 gün olarak erken değilmi? Yorumunuz icin tşkl saygılar Eyüp

  2. Merhaba böyle bi sayfa için öncelikle teşekkürler emeğinize sağlık.
    Sizce biotin kullanmalımıyım 22.gündeyim kaç mg kullansam iyi olur zararı olurmu

  3. saç ektireli 7 gün ve ense seyrek normalmi kaç güne toparlar bide günlük 7 8tane sigara içiyorum ben

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir