Saç Ekimi – 64. Gün

60. günde uzayan saçlar yüzünden ekim bölgesinde gölgelenme oluyordu. Bu yüzden yeni saç mı çıkıyor yoksa uzayanlar yanıltıyor mu anlayamadığım için saçlarımı kendi makinamla 2 numara kestim. Normalde ustura ya da makina ile saç kısaltmak ilk aylarda tavsiye edilmez. Birinci aydan sonra sadece makas ile kısaltma yapılabilir. Bence başınıza mikrop bulaştıracak bir durum olmadığı ve 0 numaraya inilmediği sürece makina ile de 1. aydan sonra kısaltmanızda mantıken bir zarar olabileceğini sanmıyorum.

Artık noktasal olarak ve saç çizgisindeki yoğun ekim olan yer dışında ekim bölgesindeki deri rengi düzelmiş durumda. Birkaç sivilcemsi ya da çürük gibi kızarık nokta var:

64. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 64
64. Gün Üstten Görünüş
64. Gün Önden Görünüş - FUE Day 64
64. Gün Önden Görünüş

Sağ alım bölgesinde seyrek görünüm var. Ama kısaltınca daha az farkediliyor. Fotoğraflar flaşlı çekim. Minoxidil kullanmama rağmen düzelme istediğim seyiyede değil henüz:

64. Gün Sağdan Görünüş - FUE Day 64
64. Gün Sağdan Görünüş

Sol tarafta durum daha iyi:

64. Gün Soldan Görünüş - FUE Day 64
64. Gün Soldan Görünüş

Arka tarafta da durum fena değil gibi. Saç ekim bölgesine yakın seyreklik oluşan yer kesilince çok daha az belirgin. Bu arada ensede aşağıda olan kızarıklık saç tıraşı sonrası cilt hassaslığım nedeniyle oluştu:

64. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 64
64. Gün Arkadan Görünüş

Ekimden 20 gün sonra minoxidil’e başlamıştım. Minoxidil’in 44. günü. En geç 3 ay içinde etki etmeye başlaması gerekiyor. Alım bölgelerindeki seyrekliğin toparlanması için 1.5 ay daha süre tanımakta fayda olabilir bu sebeple. En geç 120. günde alım bölgelerine minoxidil uygulamayı bırakmayı düşünüyorum. Umarım sağ alım bölgesindeki seyreklik ve arka ekim bölgesine yakın yerde oluşan seyreklik o zamana kadar belirsizleşir. Sonuçta alım bölgelerinden saçlar kökleriyle alınıyor. Ne ekim bölgesi ne de alım bölgesi asla saçların dökülmeye başlamadan önceki hali gibi olmayacak. Bunu kabullenmek lazım.

Şu an FDA onayında olan klonlama teknikleri önümüzdeki yıllar içinde “eskisi gibi olmama” sorununa çare olabilir. Bu konuya ayrıca değineceğim. 5 yıldan önce bu tür tekniklerin aktif kullanıma başlanmasını ve uygun fiyatlarda olmasını beklemeyelim.

Ekim bölgesine gölge düşmüş gibi görüntünün nedeni şu yakın çekim fotoğrafta ortaya çıktı:

64. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 64
64. Gün Üstten Görünüş

Şok dökülmeden kurtulmuş saç tellerinin arasında minik siyah tüycükler ortaya çıkmış durumda. Bunun iki nedeni olabilir. Birinci ve bence geçerli olan neden minoxidil’in artık iyice zayıflamış ve minyatürize olmuş saç tellerini tekrar aktif hale getirmesi. İkinci neden ise ekilen saç tellerinin zayıf bir halde de olsa çıkmaya başlaması. Asıl nedeninin bu olmasını umut etmekle birlikte minoxidil kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki güncellemelerde daha net göreceğiz.

Ek bir bilgi olarak, bu günlerde biotin içerikli bir şampuanı destek olarak kullanmaya başladım. Şu an kullandığım ilaç ve destekler şöyle:

 • Minoxidil (günde 2 defa standart doz)
 • Biotin (günde 1 defa 5 mg)
 • Konsantre balık yağı (günde 1 tane, EPA 360 mg, DHA 240 mg)
 • B12’li B vitamin kompleksi (günde 1 tane, 250 mg B1, 250 mg B6, 1 mg B12
 • Spor öncesi multimineral hapı (içinde yok yok..)
 • Arada bir C vitamini (bunu düzene oturtup günde 1 yapmakta fayda var)
 • Biotin içeren şampuan (köpürttükten sonra durulamadan bir süre emilim için bekleterek)

“Saç Ekimi – 64. Gün” üzerine 42 yorum

 1. Öncelikle bu siteyi oluşturduğunuz için size teşekkür edenlerin arasında ben de olmak isterim gerçekten…
  Benim size şöyle bi sorum olcak şu an 65 . gündeyim ve 3 gün önce açık havada gezinirken (parçalı bulutlu bi havaydı ve şapka takmak istemedim) biraz güneşe maruz kaldım ve kollarım burnumla birlikte ekim yapılan yerde de kızarmalar oluştu..Sizce ekim yapılan köklere bi zararı olurmu ??

  1. İlk 10 günden sonra kolay kolay endişelenmeyi gerektirecek bir şey olmaz. Bir ayı aştıktan sonra daha önce dökülmemiş saçlara zarar vermeyen herhangi bir şeyin ekilmiş saçlara zarar vermesi pek mümkün değildir. Endişelenecek bir durum yok. Neredeyse 19 ay geçti, bazen hala kızarıp kaşıntı olduğu oluyor. Ama ekilen saçlarımda şok dökülme sonrası ilk yoğunlaştığı zamana göre hiç bir seyrelme olmadı.

   1. Hocam 1 ay oldu saç ekimi yaptıralı ensedeki seyreklik hala belirgin hep böyle mi kalack düzelecek mi

    1. Diğer paylaşımlarda ne kadar bendeki seyrekliğin zaman içinde nasıl düzeldiğini görebilirsiniz. Seyrekliğin düzelmesi de yeni saçların çıkması kadar zaman alıyor.

 2. Neden bu kadar ilaç kullandınız ki eğer bu kullandığınız vitaminler bizlerde eksikse neden arka tarafda dökülme olmuyor… Bende sac ekimi yaptırdım50 gün oldu ufak tefek ünce ince cikiyo doktora sordum her hangi bir şey kullanmam gerekirmi diye gerek yok dedi sabret dedi bekle dedi ekim yaptırdıgim yere daha önce ektiren arkadsslarimda her hangi bir ilaç vs kullanmamış ve gayet güze çıkmış.

  1. Tekrar çıkışı hızlandırmak için kullandım besin desteklerini ve minoxidili. Bu arada yetersiz beslenme aslında arka taraflarda da zamanından önce dökülmeye neden olabilir. Benim doktorum da kullanmana gerek yok dedi. B vitaminlerine başlama nedenim ekim sonrası uzun süreli şiddetli ağrı olası. Bunun dışında vücuda genel olarak iyi gelen her şey saç köklerine de iyi gelecektir. Düzenli beslenmeye sahipseniz tabii ki ek desteklere ihtiyacınız olmaz.

 3. Merhaba Üstadım, saç ekimi yapılalı 40. günümdeyim dökülmeler yoğun bir şekilde devam ediyor. Lokal olarak daha yoğun dökülmeler oldu. Merak ettiğim fazla yağlanma var elimi sürdüğümde elim yağdan parlıyor bu olağan mıdır. Ayrıca başıma bere takmaya başlayamalımıyım malum hava çok soğuk. Saygılarımla.

  1. 2 haftadan sonra bere takmakta bir problem olmaz. Yağlanma oluşması operasyonun etkisiyle olabilir. Lokal dökülmeden kastınız saç kıran gibiyse doktorunuza görünmekte fayda var.

 4. iyi aksamlar hocam saç ekimimin 62.günü ancak ekim bölgesini sert bir sekilde kapının keskin kenarına carptım cok agrım oldu ve ekim bölgesinde sişme oldu bir sorun olur mu?

 5. Öncelikle sac ekiminiz basarili gecmis benim bi sorum olucakti. Bugun 70. Gunum artik saclarim iyiden iyiye uzamaya basladi. Ama bi sikintim var bugun ekim bolgemde ve alim bolgemde bi iki yerde kanama oldu sizce neden olmustur.. darbe felan almadim

 6. Ekimin iki ayi geride kaldi fakat ekim yaptigim saclara ara sira elimi goturdgumde bazen dokulme oluyor bu dogal bir seymi?

     1. Sivilceler iyileşip digeri cikinca iyilesen yerde sac mi cikiyor takip edemiyorum.sizinde yazınizda belirttiğiniz gibi 4.aydan once cok inceleyip moralimi bozmak istemiyorum.ilginize teşekkür ederim.

     2. Herkese tavsiyem saç ekimi yaptırdıklarını unutup 6 ay sonra kontrol etmeleri. Rica ederim.

     3. Mrb.65.gundeyim.sivilceler iri iri bi kac tane çıkıyor tekrarliyor.iri sivilceler köklere zarar verir mi?sac ekimi yapan merkeze resim yolladım sorun yok sıkıntı olmaZ dedi ama istersen agnegen 10 mg bir 7gün kullanabilirsiniz dedi.dermatolog arkadaş onerdikleri agnegen 10 mg ilaca sicak bakmadi.baska bir ilac antibiyotik ve merhem dedi kafam karıştı.

     4. İri iltihapli sivilceler icin yorumunuz ve tavsiyeniz nedir?ara ara bi kaç tane tekrarliyor yaklasik 35 gündür ekimin 66.gunu bugün.cikiyor sönüyor yine tekrarliyor 4-5 tane de oluyor bazen

     5. Bahsettiğim sivilceler köklere zarar verir mi?bepantol krem var olur mu ilk yikamalardan once
      kullandigim

     6. İlac kullanmamla ilgili sac ekim merkezinin söylediği ve dermatalogun söylediği farkli ilaclar ile ilgili kisma ne dersiniz once yazmıştım onu

     7. Saç ekim merkezine durumu iletip bilgi almalısınız. İlaçların ne olduğunu bilmediğim için yorum yapamayacağım.

     8. Sac ekim merkezi acnegen 10mg 7 gün kullan dedi.bu arada dermatalog arkadaşın esi dun beraberdik misafirdik onlara ekim bolgesini inceledi iri sivilceler köke zarar verebilir bi görüş ekim yapan yerle deyince görüştüm.ama aralarinda gorus ayrılığı oldu. Dermatalog arkadas azitro 500 mg ve nerisona krem önerdi arada kaldim ekim merkezi tecrübesine dayanarak acnegen 500 kullanmami soyledi.bende sivilceler zarar vermiyecekse bekleyim biraz diye düşünüyorum.yaklasik 35 gündür sivilce oluyor sönüyor tekrarliyor irice oluyo bazısı taktim kafaya işte

     9. Çok fazla kurcalamamanızı ve kafaya takmamanızı öneririm. Hangisine daha çok güveniyorsanız onu dinleyebilirsiniz.

     10. Slm hocam sivilcelerin ne kadarı ve ne kadar sure devam etmesi normal surec olarak değerlendirilebilir.benim 67.gunum yaklasik 35 gündür çıkıyor iyileşiyor banyo sirasinda patlayip hafif noktasal kanama da oluyor arada bir. Bu konuya taktim acikcasi.korkum köklere zarari olur mu

     11. Saç telleri yolunu bulana kadar olacak malesef. Fazla kaşımak da arttırabilir.

     12. Sivilcelerin iri yapili olmasi,patlayip hafif noktasal kanama olmasi köklere zarar verir mi?tedirgin eden konu o.4-5 tane cikip patlayip yenisi cikmasi normal yani.

 7. Merhaba öncelikle böyle bi site hazırladığınz için teşekkürler . Benimde saç ekiminde 2 ayım doldu bir buçuk ay sonra spora başladım vücut geliştirme üzerine çalışıyorum . Saç ekimine bi zararı olur mu ?

   1. Merhaba hocam benımde 63. Günüm prp yaptırdıktan sonra gazlı bezle sert bı sekılde ileri geri bastırarak kuruladı bi sıkıntı olmusmudur.

     1. Hocam merhaba saç ekiminin 1. Ayındayım ilk 10 gün gayet güzel bir şekilde yıkamalarımı yaptım 10 ve son yıkama kabuk dökme işleminde aşırı derecede saç dökülmesi oldu bunlar ekilen saçlardı kökleriyle birliktemi dökülmştür yoksa normalmidir saygılar

     2. 10 gün içinde başarılı ekilen saç kendini kurtarır. Bu süreden sonra zarar vermek pek mümkün değildir. Sabırla 4. ayı bekleyip sonuçları görmeniz lazım.

 8. Hocam benim 40 gün oldu ekim yapilali dökülme az oluyor bazı bölgelerde biraz yoğun açilmalar oldu ve gozenekler belirgin değil bu normalmidir oralardan dökülen saçlar geri gelirmi sanki oralara hiç ekilmemis gibi gözüküyor ilginize teşekkür ederim

  1. En az 120 gün olmadan bir şey söylemek pek mümkün değil. Sıkıntı yapmadan 4. ayın dolmasını beklemek gerekiyor.

 9. Hocam sac ektireli 60 gün oldu tepe bölgesine cok seyrek cikti tepe bölgesinin seyrek cikmasinin sebebi valla ektirdigime pisman oldum

  1. 60 günde şok dökülme bile devam ederken sonuç hiç belli olmaz. Tepe diye tarif ettiğiniz bölge arkanın üstüyse o bölgelerde tutma ihtimali zaten öne göre zayıftır. Ekim yapılırken görünüm için en sık ekim öne yapılır, arkaya doğru ekim seyrekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir