Saç Ekimi – 3. Gün (İlk Yıkama)

Genellikle saç ekiminden sonra 3. günde ilk yıkamayı yapmak ve bandajı almak için sizi çağırırlar. İlk kontrolünüz yapılır, bandaj alınır, kabukları dökmek için greftlere zarar vermeden nasıl yıkama yapmanız gerektiği anlatılır ve yapılır.

3. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 3
3. Gün Üstten Görünüş

3. Gün Yandan Görünüş - FUE Day 3
3. Gün Yandan Görünüş
3. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 3
3. Gün Arkadan Görünüş

Ekim bölgesinde görüntüde pek değişiklik olmaz ama bandajdan kurtulmak ferahlatıcı bir şey olacak. Bugüne kadar yüzde bir şişme olmadıysa artık daha rahat hareket etmeye başlayabilirsiniz. Yine de 5. güne kadar dikkatli olun. Yatma pozisyonunuz da en az ilk 10 gün ekilen bölgeye hiç bir şey dokunmadan sırt üstü şekilde devam etmeli.

Fotoğraflarda bazı iplikler gözüküyor. Ekim bölgesinde böyle iplikçikler görürseniz kesinlikle almaya kalkmayın. Greftle birlikte ekilmiş olabilirler. Çekerseniz etrafına zarar verirsiniz. Zamanla düşecekler, bir zararı olmaz.

3. günde kulaklarımın arkası ve ön tarafında (favorilerin olduğu yer) şişme yaşadım. Şişirme sıvısı yüzüme, alnıma ve göz kapaklarıma gelmedi. Doktor alnımı kontrol etti, artık şişme yaşamazsın, olan da bir kaç günde gider dedi. Öyle de oldu. Şişme olursa buzla kompres yapabilirsiniz. Doktorunuz şişme için size ilaç da verebilir. Ben bunların hiç birini kullanmadım.

İlk yıkama ile saç ekimi sonrasındaki günlük yıkamaların yapılacağı yeni aşama başlıyor. Normalde günde 1 ya da 2 yıkama yapmanız söylenir. İnternette 3-4 yıkamaya kadar çıkan örnekler gördüm ama bana greftlerin sağlığı için tehlikeli geliyor. Kabukları dökmek için çok acele etmeyin. Parmak ya da tırnağınızla almaya da kalkmayın. Greftle beraber söker saç kökünü öldürürsünüz.

Yıkama işlemi adım adım şöyle yapılıyor:

Öncelikle Panthenol Sprey ile köpük tüm ekim bölgesine sıkılıyor. Elinizle saçlarınıza dokunmadan köpüğe yukarıdan hafifçe bastırarak yayabilirsiniz. Alım bölgesine dokunmanızda sorun yok. Ama kazara aynı şeyi ekim yerine de yapmamak için siz yine de hiç bir bölgeye dokunmayın! Sprey formunda püskürteceğiniz için pek yayma ihtiyacı da duymayacaksınız zaten.

Köpük sıkıldıktan sonra en az yarım saat bekliyorsunuz. Ben ortamalama 1 saat bekliyordum. Zaten köpük iyice sönmeye başlayınca yıkama zamanının geldiğini anlayacaksınız.

Yıkamayı yaparken duş başlığını kullanmayın. Fışkıran su greftlere zarar verebilir. Ayrıca ekim bölgesinde his olmadığı için farkında olmadan başınızı haşlayabilirsiniz. Suyu bir tasa doldurup yavaşça dökerek köpüğü akıtın. Dokunmak yok! Sonra yine bir tas içine bebek şampuanı ya da doktorunuz başka bir şampuan önerdiyse onu dökün. Bulaşık süngeri ile iyice köpürtün. Köpüğü bulaşık süngeri ile başınıza sıkın. Saçlarınıza değmeden sadece köpüğe hafifçe yukarıdan bastırarak yayabilirsiniz. Biraz bekletip yine tasla yavaşça su dökerek köpüğü akıtıp durulayan. Bunu bir kaç kere tekrarlayabilirsiniz. Yine de fazla abartmayın. Başınızda bir miktar panthenol kalabilir. Bir zararı olmaz. Hepsini yıkayacağım diye uğraşmanıza gerek yok.

Saç alınan bölgeye ilk bir kaç yıkamada dokunmayın. Sonra normal olarak yıkayabilirsiniz ama ekim bölgesine fazla yaklaştırmayın parmaklarınızı.

Bu noktada tekrar uyarayım, hiç bir bölgeyi ne olursa olsun kaşımak yok! Dayanamazsanız yıkama yapın ya da alım bölgesinde kaşıntı varsa parmak ucunuzla hafifçe vurarak idare edin.

Yıkamadan sonra ekim bölgesini saç kurutma makinesi ya da havlu ile kurulamayın. Kabuklar tamamen dökülene bu ikisi yok! Bir parça kağıt havluyu hafifçe başınızın üzerine bırakarak suyu emdirebilirsiniz. Onu da sürtme yapmadan çok hafifçe iki elinizle yukarı doğru kaldırarak alın.

Kabukları dökene kadar yıkamaları yaparken tedirginlik hissedebilirsiniz ama köpük formunda panthenol bulduysanız çok kolay gelecek. Losyonu 1 kere denemek için kullandım. İnanın onu yıkamak gerçekten çok zor. Sürmek de başa bela!

Normalde alım bölgesindeki ağrı sızıların 3. gün ile dinmesi gerekiyor. Bir çok kişide hiç olmadığını da duydum. Bende aynı nokta üzerine yatmaktan kaynaklanan bir ağrı vardı. Geçmesi gerekirken giderek arttı! Buna sonra değineceğim.

“Saç Ekimi – 3. Gün (İlk Yıkama)” üzerine 5 yorum

  1. Benim ekimim pazar öğlen başlayıp pazar akşamı bitti.fakat salı öğlen pasmunı çıkartıp ilk yıkamayı yaptılar bu sorun olurmu acaba bir bilginiz varmı

  2. merhaba. 23 gün önce ekim yaptırdım. Alım yapılan yerde saçlar çok seyrekleşmiş geliyor bana. Düzelme olur mu 1-2 ay sonra ileride?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir