Saç Ekimi – 240. Gün

Saç ekiminden sonra 8 ay böylece geride kalmış oldu. Benim durumumda 4. aydan sonra ciddi bir gelişme olmadığını, 6. aydan sonra ise gözlemleyebildiğim hemen hemen hiç gelişme olmadığını söyleyebilirim.

Operasyonun hemen öncesinde net bir fotoğrafımı bulamadığım için üzülüyordum. Geçen günlerde elime operasyondan 4 gün önce çekilmiş üstten çekim bir fotoğrafım geçti. Öncelikle bunu paylaşmak istiyorum. Alnında 2-3 cm karelik bir açıklık olan kişilerin ekim fotoğraflarında %95’i zaten hiç dökülmemiş saçlardan oluşan görüntülerini başarılı bir operasyon olarak tanımlayanlar var. Kimse kusura bakmasın ama böyle fotoğrafları kıyas olarak görenleri ciddiye almıyorum. Lütfen böyle kişiler yorum yapma zahmetinde de bulunmasın. Kötü niyetli yorumlar onaylanmayacak. Operasyonların başarısını değerlendirirken aynı seviyede açıklık olanların sonuçlarını kıyaslamanızı tavsiye ediyorum.

Saç Ekiminden 4 Gün Önce - FUE Day Minus 4
Saç Ekiminden 4 Gün Önce – FUE Day Minus 4 – Before FUE

Aşağıdaki fotoğraflar sırasıyla flaşlı ve flaşsız çekimler.

240. Gün Önden Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Önden Görünüş
240. Gün Önden Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Önden Görünüş
240. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Üstten Görünüş
240. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Üstten Görünüş
240. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Arkadan Görünüş
240. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Arkadan Görünüş
240. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Yakından Görünüş
240. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Yakından Görünüş

Donör bölgede uzun süredir yeni bir gelişme olmuyor. Bu noktadan itibaren herhangi bir gelişme olmadığı sürece donör bölge gelişimi konusunda güncelleme yapmayı düşünmüyorum. Son durum aşağıdaki gibi. Sırasıyla flaşlı ve flaşsız fotoğraflar:

240. Gün Sağdan Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Sağdan Görünüş
240. Gün Sağdan Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Sağdan Görünüş
240. Gün Soldan Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Soldan Görünüş
240. Gün Soldan Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Soldan Görünüş
240. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Arkadan Görünüş
240. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 240
240. Gün Arkadan Görünüş

Saç ekiminden sonraki 8. ayın sonunda sonuç ile ilgili olarak beklentimin altında bir görüntü ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Ancak süreç boyunda Norwood 5, hatta Norwood 4 derecesinde kelleşme yaşamış kişilerin çeşitli forumlarda paylaştıkları saç ekimi sonuçlarını incelediğim kadarıyla gördüklerim, birçoğundan daha başarılı bir operasyon geçirdiğimi gösteriyor. Dikkat edilmesi gereken şey saç dökülmesi zaten çok az olup saç ektirmiş kişilerin fotoğraflarının yanıltıcı olduğu. Saç ektirmiş birçok kişi saçı kalın ve sık gösteren tozlar kullanarak ya da karanlık ortamlarda çekimler yaparak elde ettikleri fotoğrafları paylaşıyorlar. Bunu yaparken kendilerini psikolojik olarak tatmin ediyor ve saç ektirmeyi düşünen insanları veya saç ektirmiş olup kendi durumuyla kıyaslayan insanları yanıltıyorlar. Türkçe forumların hemen hepsi bilgi kirliliği ile dolu. İnsanlar forumlarda karşılıklı yardımlaşmak yerine ego savaşları içine giriyorlar. Malesef forum kültürü ülkemizde yerleşmedi. Bu nedenle saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız ya da ekim yaptırmış ve gelişmeleri karşılaştırmak istiyorsanız, sizinle aynı derecede kelleşme seviyesinde olanlarla kendinizi kıyaslamanızı tavsiye ederim.

Sonuç olarak 8. ayın sonunda daha iyi olacağını bekliyordum ama saç ektirdiğime pişman değilim. Doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum. Ekim bölgesinin durumu ile ilgili güncelleme yapmaya devam edeceğim.

“Saç Ekimi – 240. Gün” üzerine 24 yorum

 1. hocam merhaba ekilen saçların uzama hızı nezaman eski saçların uzama hızına ulaşıyor birde minoksidil kulanmayı tavsiye ediyormusunuz açıkçası o minoksidili hiç sevmedim sanki faydasından çok zararı olacakmış gibi saçı kendine bağımlı hale getiren bir ilaç imajı oluşturdu kafamda ben şimdilik saçlarıma hergün birkaç yağ karışımı sürüp yaklaşık 3 saat bekledikten sonra yıkıyorum yıkamayıda tamamen el yapımı bir sabunla yapıyorum arada saçlarıma yumurta sürüp masaj yaptığımda oluyor:) yani anlayacağınız doğal bakımda tavan yaptım buğun 50. gün sanırım gelşmeden çok memnun değilim ama sizinkilere bakınca acale ettiğimi düşünüyorum sizinkilerde 2. aydan sonra hareketlenme başlamış

  1. Minoxidil’in saçı kendine bağımlı hale getirdiği söylemi bir Türk forumları paylaşım efsanesidir. Minoxidil çıkmayan saçı çıkartır, kullanmayı bırakınca da o saç tekrar çıkmaz olur.

   Saç ekimi sonrası minoxidil kullanmanın faydasını görüp görmediğimi net olarak söyleyemem. Saç ektirip minoxidil kullanmamayı test etmedim çünkü. Bence donör bölgenin toparlanmasını hızlandırıyor. Ekilen bölgede bir etkisi olup olmadığından emin değilim. Asıl kullanılma amacı şok dökülmeyi azaltmak ama bunun için de kullanmaya ekimden sonra fazla beklemeden başlamak gerekiyor. Bu konuda doktorunuza danışın. Ben çok erken kullanmaya başlamaya cesaret edememiştim.

   Yerinizde olsam başıma yemek malzemesi sürmezdim. Bunların işe yarayacağı düşüncesi kocakarı masallarına dayanıyor. Zamanında saç dökülmesini engellemek için uyguladığım bazı şeyler çok daha beter dökülmeye neden olmuştu.

   Saçlarda hareketlenme beklemek için 2.5 – 3 ayı geçirmek lazım. Bende 3 – 3.5 ay arası en hızlı gelişimin olduğu dönem oldu.

  1. Hayır, su an için ikinci bir operasyon düşünmüyorum. Biraz imkan, zaman, donör bölge kalitesine bağlı bir konu olduğu kadar aynı sıkıntıyı tekrar çekmek istemek istememeye de bağlı bir konu bu.

 2. Merhabalar,Saçınızın gelişimi gayet iyi,bizlerede bu yolda klavuz oldunuz teşekkürler.Ekimde çok büyük beklentiye girmemek gerektiğini düşünüyorum,herhalikarda 2 seçenek oluyor ya çok memnun yada memnun kalınıyor.Benimde 3 ay oldu hiç bir ürün kullanmıyorum,kullanmıyacağım,süreci bekliyorum.İYİ GÜNLER:)

 3. Merhaba;

  Çalışmanız için çok teşekkürler, bence ekimiz gayet başarılı görünüyor. Saçlar ekimden sonra kısa olduğundan sıklık tam olarak anlaşılmıyor bence. 12 aya kadar yüzde 15 lik bir saç çıkışı daha yakalarsınız, bu arada çıkan saçlarınızın da kalınlaşmaları gerçekleşeceğinden, yeterli bir örtüş sağlancaktr diye düşünüyorum. Bu arada ben de 15 inci günümdeyim, forumunuzu gün gün takip ediyorum.

  Evrim

  1. 6. aydan sonra yeni saç çıkışı olduğu ile ilgili bilgileri inanılır bulduğumu söyleyemem. Ama çıkan saçların kalınlaşıp güçlenmesi bir süreç işi. İlginiz için teşekkür ederim.

 4. Hocam merhaba, ekiminiz güzel durmuş ve gerçeçkçi şekilde paylaşmışsınız. Kaç greft ektirdiniz, sizin açıklıkla benimki benziyor. Ekilen bölgelerde iğne ucu büyüklüğünde yara var gibi, bunu ödene tarayarak gizleyebilirsiniz sanırım.

  1. Tahmini 4700 greft ekildi. Ekim sırasına sayımı karıştırdılar. Hem ilk sayıma göre hem de tahmin ettiğim sayım hatasına göre 4700 hesaplıyorum. Yara yok aslında ama ekilen saçların dipleri biraz çıkık gibi duruyor. Zamanla düzeleceğini düşünüyorum.

 5. Merhaba.. Öncelikle her ektirenin bilinçaltında yer alan ”mucizevi saç olayı” gerçekleşmemiş. Lakin pişmanlık duyacağınız bir durum yok. Bence güzel olmuş..
  Ben de 35 gün önce sadece vertex bölgesine 2800 gret ektirdim..
  Vertex ekimlerinin pek verimli olmadığının bilgisine ekimden sonra nette ulaştım. O yüzden pek de ümitli değilim. Minoxidile hiç bulaşmak istemiyorum.Geçici etkileri olan bir ilaç.Neyse..
  Geçmiş olsun.Hayırlı olsun.

  1. Umarım istediğiniz sonuca ulaşırsınız. Ekimden sonra ilaç kullanmayı şahsen pek kabul edemiyorum. İlaç kullanmaya devam edeceksek niye ektiriyoruz? Bence fazla takılmayın ve oluruna bırakın. Çok büyük bir problem oluşmazsa 6 ay içinde memnun olabileceğinizi düşünüyorum.

   1. tesekkur ederim ilgilendginiz icin.ilac kullanmama fikrinizi anliyorum,mantigimca kabul buluyor.fakat bir de soyle bakalim bu duruma.sac ekimini siz de biz de ilac kullanmaktan kurtulmak icin yapmadik.kellikten kurtulmak icin yaptik.o halde varolan saclari korumak ve ayni kellik durumuna dusmemek adina en azindan hap ya da tabletler kullanmaliyiz.biotin gibi finasteride gibi.ha finasteride olmayabilir yan etkiler var,o tercih meselesi.ben sadece
    gecici,sanal bir mutluluk veren minoxidil benzeri spreylere karsiyim.size de ilac kullanmanizi tavsiye ederim,tabi ihtiyaclariniz dogrultusunda.

 6. hocam bir de uzaktan resim eklerseniz çok iyi olacak ektirmeden önce ve sonra diye.. o zaman sanki görünüş olarak daha iyi analiz yapabiliriz..

  1. Fotoğrafları kendim çektiğim için kol mesafesinden daha uzak bir fotoğraf malesef yok. Keşke fotoğraflarda yardım eden biri olsaydı. O zaman dipleri çok dha net çekebilirdim.

 7. Ben 2.seans oldum tam istediğim sıklığı kavuşmak için yaptırdım kim ne derse desin ilk seansta saç ekimi sık olmuyor çünkü dip dibe ekim olmamış dolaşım bozukluğuna.sebebiyet verirmi ş şuan 60.günüme girdim ufak ufak ince saçlar.var sadece şakak bölgesi.deki saçlar kalınlaşması tepe bölgesi yer yer ince çıkışlar var biraz sabretmeklaxım şu gerçek i kesinlikle dönör alanımız sıklıkğa ulaşmaz eğerki dökülen alan darsa şıklık olur ama çok genişse mecburen kekler dağıtılıyor ve böylece seyrek ekim oluyor.

  1. Kesinlikle donör alan çok önemli. Ama ne kadar sık olursa olsun tek ekimde yapılabilecek şeyler sınırlı kalıyor malesef.

 8. Sevgili dostum. Aynı kellik alanına sahibiz. Bir gün ara ile yapılan saç ekimi ile tüm bölgeye İki seansta 4400 greft ektirdim. Görüntü aynı oldu. 8 ay geçti. Yukarıdaki fotoların neredeyse birebirine sahibim. Demekki böyle oluyormuş. Dert etme. Gayet güzel olmuş. Belli bir yaştan sonra bu kadar kıl bile gayet güzel.

  1. Bu siteyi kurarken amacım gerçekten nasıl olacağını göstermekti. Reklamlarda kullanılan kişiler sadece önlerden biraz seyrekleşme yaşamış olup 3-4 bin grefti daracık alanlara ektirenler. Ama tepesi tamamen açılmış insanlar bu sonuçları günümüzde var olan yöntemlerle alamazlar. Belki 3 ekim ile tatmin edici bir noktaya gelinebilir.

 9. Hocam, umarım memnunsunuzdur son durumdan. Kendi açımdan çok harika ve güzel bir iş olmuş paylaşımınız, teşekkür etmek istedim.

  1. Kısa tuttuğum zaman memnunum. Biraz uzayınca seyreklik belli oluyor. Benim seviyemde kellik durumunda iki saç ekimi gereklidir zaten.

 10. İyi günler hocam , saç ekimi yaptım 8.aydayım yüzde ekilen saçlarımın %40 ı ya çıktı ya çıkmadı orası meçhul, bunun yanı sıra kafam kalınıyor ve acayip saçlarım dökülüyor, sizce bu normal mi ? (Bu arada Prp ve mezoterapi de yapıyorum) teşekkürler

  1. 8. ayda tutan saçların hemen hepsinin çıkması beklenir. Ara dökülme yaşıyor olabilirsiniz. Doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim. Bu arada PRP ve mezoterapinin kaydadeğer bir fayda sağladığıyla ilgili hiç bir bilimsel yazıya raslamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir