Saç Ekimi – 217. Gün

Saç ekimi sonrasında 7 ay geride kaldı. Üst ve arka taraflarda yeni saç çıkışı olup olmadığını tespit etmek artık pek mümkün değil. Bunu ancak fotoğraflardaki yoğunluk artışı olup olmaması ile görebiliriz. Bu yüzden sadece ön saç çizgisini kontrol ederek üst ve arka tarafları tahmin etmek gerekecek.

180. gün fotoğraflarından sonra hiç saç kestirmedim. Saç uzaması yoğunluğun artmış gibi görünmesinde en önemli etken. Ön saç çizgisinde 4 yeni kısa saç teli görebiliyorum. Bunlar kırılmış ya da ekildiği gibi duran ölü saçlardan olabilir. Eğer bir sonraki güncellemede bu saçları bulabilirsem durumlarına göre uzayıp uzamadıklarını söyleyebilirim. Daha önceki güncellemelerde de böyle saç telleri görmüştüm. Ama takip etmek gerçekten çok zor oluyor.

Bazı greftlerin 2. ya da 3. teli çıkıyormuş gibi gözüküyor. Bu noktada da kesin konuşmak zor. Yeni çıkmış gibi gözüken kısa teller ekimden sonra düşmemiş, deriye saplanıp kalmış teller olabilir. Greft yeni saç üretmiş ama bir şekilde ilk ekimdeki saçı itip düşürememiş olabilir.

Altıncı ay sonrasında dikkatli konuşmak gerekiyor. Yeni saç ektirmiş kişiler çok uzun sürelerden bahsedilerek aldatılabiliyor. Kötü ekimlere karşı tepkileri yumuşatmak ya da zamanla bezdirip şikayetlerden kurtulmak için sürekli oyalayan ekimcilerin olduğunu unutmamak lazım.

Benim durumumda 4. aydan sonra 6. aya kadar geçen sürede çok az yeni saç çıkışı olduğunu güncellemelerden görebilirsiniz. Altıncı ay ve sonrası için ne yakından incelemelerimde ne de fotoğraflarda gözüken, yeni saç çıkışı olduğuna dair bir kanıt bulamıyorum. Yoğunluk artıyor gibi dursa da bunun nedeni zayıf bir şekilde çıkan saçların zamanla güçlenmeleri, saçın uzamasının etkisi ve göz alışkanlığı oluyor.

Aşağıdaki fotoğraflar sırası ile flaşlı ve flaşsız çekimler:

217. Gün Önden Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Önden Görünüş
217. Gün Önden Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Önden Görünüş

Önden görünümde sonuç kötü durmuyor.

217. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Üstten Görünüş
217. Gün Tepeden Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Tepeden Görünüş
217. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Üstten Görünüş
217. Gün Tepeden Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Tepeden Görünüş

Üstten bakıldığında ise ekim sonucu pek tatmin edici değil. Benim durumumda Norwood 5V – 6 arası bir kellik derecesi, seyrek ve zayıf saçlardan oluşan donör bölge düşünüldüğünde “idare eder” denebilecek bir durum var.

217. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Yakından Görünüş
217. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Yakından Görünüş

Yakından bakıldığında ekilen saçların çok homojen olmadığı gözlenebilir. Bunun bir nedeni de ekilen her greftin saç üretmemesi.

Donör bölgeler ise toparlanmayı tamamladı. Uzun zamandır bir gelişme yok. Ekim yapılan bölgeler için çeşitli bir çok kaynakta “geç çıkışlar” ile ilgili iddialar olduğundan kapıyı aralık bırakmak gerekse de donör bölgelerde 4. – 6. aylar arasında toparlanmanın sona erdiğini ve daha fazla gelişme olmayacağını söylemek mümkün.

217. Gün Sağdan Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Sağdan Görünüş
217. Gün Sağdan Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Sağdan Görünüş
217. Gün Soldan Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Soldan Görünüş
217. Gün Soldan Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Soldan Görünüş
217. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Arkadan Görünüş
217. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 217
217. Gün Arkadan Görünüş

Donör bölgemin sağ tarafında dikkatli bakıldığında sola göre seyreklik hala belli oluyor. Tahminim ve operasyon sırasındaki ara sayımı göze aldığımda sağ taraftan alınan greft sayısı sol tarafa göre %30 fazla. Bir kıyaslama olması için bu bilgiyi vermemde fayda var.

Genel durum ile ilgili olarak uyuşuk hiç bir bölge kalmadığını söyleyebilirim. Ekim bölgesinde tek tük doğal dökülmeler oluyor. Bazen hem ekim bölgesinde hem de donör bölgede dışarı itilmiş tekli, ikili hatta üçlü, ucunda küçük beyaz kum tanesi büyüklüğünde deri parçasına bağlı saç dökülmeleri oluyor. Bu dökülmeleri yaşayan greftlerin yakınından alım yapılan ve ekim sonrası tam yerleşemeyenlerden olabileceğini düşünüyorum.

Ucunda beyaz bir deri parçası ile düşen saçların köklerinin öldüğü ile ilgili bir şehir efsanesi mevcut. Normal dökülme sürecinde saçlar dışarı itilirken bir parça deri ile düşebilirler. Bazen bu kum tanesi büyüklüğündeki beyaz sert deri saçsız olarak ele gelir, çünkü saç teli daha önce düşmüştür. Bu tür efsanelere inanmak yersiz. Saç kökü o bölgedeki kök hücreler tarafından her seferinde baştan oluşturulur. Ekimden 10 gün geçtikten sonra greftler yerlerinden sadece cerrahi operasyonla çıkartılabilir. Bu yüzden bu şekilde dökülmeler sizi paniğe sürüklemesin. İnternette yerli olsun yabancı olsun, konuyla ilgili en ufak bir bilgisi bile olmayan kişiler her şey hakkında fikir beyan edebiliyor. Bilimsel kanıt olmadan bunlara inanmayın.

Bir süredir saça özel hiç bir besin desteği ya da vitamin kullanmıyorum. Dönüşümlü olarak kullandığım aminexil, biotin ve ketoconazole içeren şampuanlar var. Saçımda eskisi kadar sık olmasa da kaşıntı mevcut. Aminexil içeren şampuan kullandıktan sonra kaşıntının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Bu saç ekimi öncesinde yaşadığım bir durum değildi. Aminexil’in bir kozmetik olarak saç derisine faydalı ve saç kalitesini arttırıcı bir madde olduğu düşünülüyor. Alerjim olmamasına rağmen kaşıntı yapmasını anlayamıyorum. Dönüşümlü olarak kullanmayı sürdüreceğim.

FUE Günlüğü’nün bu güncelleme ve sonrası ile ilgili amacı ekim sonrası saç döngüsünün yerine zamanla oturması sırasında neler olabileceğini gözlemlemek ve 6. aydan sonra hala saç çıkışı olabileceği konusundaki bilgileri test etmek olacak. Gözle görülür ciddi bir gelişme olmadığı sürece aylık güncellemelerle devam edeceğim.

“Saç Ekimi – 217. Gün” üzerine 18 yorum

 1. Anladığım ve takip edebildiğim kadar sonuç hiç iç açici değil.. Nerde gerçekleşmişdi saç ekimi ? Yani hangi saç ekim merkezinde ?

  1. İnsanlarda oluşturulan beklentilere göre düşünürsek haklısınız. Alınan sonuçlara göre kıyaslarsak iyi ya da kötü demenin zor olacağı bir sonuç var ortada. Sadece alındaki küçük açıklığa saç ektirenlerin sonucu kendi saçları yüzünden iyi gözükebilir. Norwood 5 ve ötesi için tek operasyonda alınan sonuçlarla kıyaslamak gerekli. Bu şekilde kıyaslama yapabileceğimiz başka bir kaynak biliyorsanız ben de incelemek isterim. Açık söylemek gerekirse ben hiç böyle bir kaynak bulamadım. Bu siteyi hazırlama nedenlerimden biri de karşılaştıracak hiç bir kaynak bulamamak oldu. Çeşitli forumlarda rasladığım kalitesiz, özensiz, tek tük çekilmiş fotoğrafları göz önüne alacak olursam FUE tekniği ile saç ekimi aşağı yukarı bu derecelerde sonuç veriyor diyebilirim. Norwood 5 ve ötesi için tatmin edici sonuca ulaşabilmek amacıyla, donör bölge yeterliyse 2. hatta 3. operasyon gerekebilir.

   Saç ekimini nerede yaptırdığımı açıklamayı düşünmüyorum. Ekime katılan hemşireler birçok ayrı merkezdeki operasyonlara da katılıyor. Bu nedenle de açıklamak çok anlamlı olmaz zaten.

 2. Alınması gerekenden fazla greft alınmış sanırım.Alınan dönor bölgede epey seyrelmiş gibi. Sonucu aslında sizi kanlı canlı gören kişinin değerlendirmesi daha doğru olur. Hayatımızı flaş patlatılan bir ortamda geçirmiyoruz sonuçta ama siz memnunsanız gerisi teferruat..:)

 3. Ekimden önceki halinizi de şimdi gördüm. Son halinizle karşılaştırınca evet dolmuş alanlar ama bu kadar büyük bir alana ekim yaptırmasaydınız keşke. O kadar geniş alan, o kadar greftle dolmazdı, dolmamışta zaten. Doktorun aslında söylemesi lazım bu alanın bu kadar greftle dolmayacağını. Çok aralıklı ve seyrek bir ekim olmuş. Paragöz bir doktor olmasa bunu belirtmesi gerekirdi size diye düşünüyorum. Umarım daha sıkılaşır alanınız ama sıkışmasada bence bir daha denemeyin ektirmeyi. Alınan bölgelerde seyrelmiş çünkü…:(

  1. Bu yoğunlukta bir ekimi genelde 2 operasyon ile yapan doktorlar var. Operasyon günü ile ilgili başlığı okuduysanız birçok ekim merkezindeki uygulama süresinin neredeyse iki katı uzunlukta devam ettiğini görebilirsiniz. Maliyet ise neredeyse aynı. Bu nedenle paragöz bir doktor olmadığını söyleyebilirim. Tek seferde tatmin edici bir sonuç alınamayabileceğini ve donör bölge kalitesine göre mümkün olduğunca çok greft aktarılacağını söylemişti.

   Donör bölge kalitem yüksek değil. Hem seyrek hem de saç tellerim ince. Bunu tanıdık bir estetik cerrahtan da duymuştum. Bu seviyede bir nakil için bu kadar seyrelme olacağını düşünürsek daha ötesinin donör bölgeyi farkedilir bir şekilde bozmadan mümkün olamayacağını söyleyebiliriz. Tekrar ektirmeye kalksam bile bir bu kadar greft alınması çok mümkün olmayacak. Kök hücre teknikleri ya da greft çoğaltma yöntemleri uygulanmaya konmadan daha ötesi yoğunlaştırma benim durumumda ve benzer durumda olanlar için pek mümkün değil. Kelleşme derecesi Norwood V ve ötesinde ise donör bölge kalitesi çok önemli oluyor.

   1. Keşke iki güne bölerek operasyonu yaptırsaydınız. Kendinizden pay biçin.Çalıştığınız ortamda son saatlerde artık bitsede gitsek moduna girer insan.Bu kadar uzun bir operasyonda ister istemez, doktorunda,(zaten doktor işin ucundan tutmamış) ve hemşirelerde bıkkınlık ve bezginlik oluşmuştur. Birde alınan, köklerin kaçta kacı o saate kadar canlı kalabildi, o da meçhul. Sizin durumunuzdaki birinin aslında saç ekimi yaptırması yanlış bir kararmış. Şimdi sorunu düzeltmek için 1 riske girme şansınızda yok. Bu arada geriye baktığınızda neleri yanlış yaptığınızı düşünüyorsunuz? Bu konular hakkında da bilgi verirseniz iyi olur. İlk gidilen saç ekim merkezlerine hangi sorular sorulmalı.Nelere dikkat edilmeli. Saç ekimini yaptırmayı düşünenlerede ön bilgi verirseniz iyi olur. Tekrar geçmiş olsun… Umarım, istedikleriniz gerçekleşir…

    1. Saç ekiminden sonraki günlerde yaşadığım sıkıntıları düşündüğümde aynı maliyetle iki güne böldürmek gibi bir şansım olsaydı bile böldürmeyi istemezdim diye düşünüyorum. Saç köklerinin operasyonum için geçen sürede sağ kalabilmesi için alınabilecek önlemler var. Operasyon odasında likit nitrojen olduğunu düşündüğüm bir soğutma sıvısı vardı. Doğru kullanılmışsa sorun olmamıştır diye düşünüyorum. Benim durumumda asıl sıkıntı donör kalitesinin düşük olması. Norwood VI ve VII derecesinde artık vücudun baş dışında başka bölgelerinden greft alınmadıkça kaç operasyon yapılırsa yapılsın düzgün sonuç olmayacağı bir seviyede kellik oluşuyor. Benim durumun V-VI arasında bir yerde. Şansımı denedim ve pişman olduğumu söyleyemeyeceğim.

     Geriye baktığımda yanlış yaptığım tek şey seyrekleşmenin başladığı zamanlarda doktor kontrolünde bir tedavi imkanı aramamış olmak. Ekim yaptırmayı da daha önceden yaptırabilirdim. Gerçi bu birazdn maddi imkan ve zamanın uygun olması meselesi oluyor.

     Saç ekimi yaptırmayı düşünenler için önerilerim buradaki, buradaki ve buradaki yazılarda mevcut.

     Bu siteyi tek örnekte bırakmayıp çeşitli kellik seviyesindeki insanların da süreçlerini yayınlayabilecekleri bir hale getirmek gibi bir fikrim var. Böylelikle herkes kendi durumuna yakın kişilerin gelişimini takip edebilir. Forumlarda konular çok dağılıyor ve takip etmek imkansıza yakın. Bunu yapabilemek için maddi kaynak oluşturmak gerekli. Önümüzdeki aylar içerisinde bu konuda çalışmalarım olacak.

 4. Kardeş donör bölgen bu kadar az madem göğüs bölgesi kıllarından felan ekim yapılıyormuş diye duydum sen bundan sonra sıklaştırmak için böyle bir ekim düşünüyormusun?

  1. Şu an için böyle bir ekim yaptırmayı düşünmüyorum. Bu arada saç yerine vücudun diğer bölgelerinden alınarak ekim yapılan tüyler hem yaşam döngüsü anlamında hem de yapı şekli yüzünden normal saçlarınız gibi olmayacaktır. Alındıkları bölgede nasıl duruyorlarsa ekim yapılacakları yerde de öyle duracaklar.

 5. Merhaba. Blogunuzu okudum. Iyi ki de okudum. 1,5 ay sonra Istanbulda ekim icin randevu aldim. Acikcasi benim durumum sizinkine cok benziyor. Alinacak bolge seyrek. Adanadan gelicem. Doktor iki seansta ekim yapalim dedi 6 ay ara ile ve 4500+2500greft..Ben ilki icin cok ama cok korkuyorum. Soyle ki ekim kismi zahmetli, elimden sonraki uyku, uyuma pozisyonu,yikama,kafayi carpmama,agrilar,sizilar,sislikler gozumde buyudu de buyudu. Vazgectim vazgecicem..Acaba yillardir alistigim bu goruntumde mi kalsam. Sonucta ekilecek alan genis alinacak kisim seyrek, zirt pirt gidecegim bir yer degil adanadayim..Cok kararsizim cook..Ne yapmaliyim. Doktoru bile yeterince bilmiyorum. IstNbulun yabancisiyim. Gel dese gelemem.. Calistigim fabrikada kimyasallar var gazlar var..3 gun sonra ise donersin diyen doktorun bu agrilardan, sisliklerden haberi bile olmayacak..Ne yapsam..Ne onerirsiniz?

  1. Saç ekiminden sonra yaşanacak sıkıntılardan pek bahsedildiğini duymazsınız. Bilgiler genelde reklam içeriklerinden geliyor. Bu yüzden çekecekleriniz pek anlatılmaz.

 6. Merhaba, Youtube de bir video gördüm. XxxxxxX videoda 6. aya kadar resimler var. Ben çok beğendim. Sonuçlar sizce nasıl . Video sahibine mail attım fakat cevap yazmadı. Szce bu sonuç iyi bir sonuç mu ? 6. aydan sonraki görüntüleri koymamış maalesef. Birde bu ekimin nerde yapıldığını biliyormusunuz ?

 7. İyi günler ben saç ektireli 7 ay oldu.bu süreçde iyi çıktı. fakat son 1 Aydır. sabahları kalktığımda yastık üzerinde dökülmüş saç telleri çok fazla oldu. Sadece doktorun verdiği şampuanları kullanıyorum. Bunun bedeni nedir bir bilginiz var mı hastanedeki doktor çıkma işlemi 1 sene sürer demişti.

  1. Şok dökülmeden sonra tekrar çıkan saçlar tam gücüne hemen ulaşamaz. Benim durumumda ara dökülmelerin dengeye oturması 1.5 yılı buldu. Zaman ilerledikçe hem kalınlık hem saç kalitesi hem de dökülmeden uzama süreleri artacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir