Saç Ekimi – 177. Gün

Birkaç aydır saçlarımı 3 numara kısaltmıyordum. Uzayan saçlar yüzünden yeni saç çıkışları olup olmadığını gözlemek çok zorlaştı. 180. güne yaklaşırken uzun haliyle son kez fotoğraf çekiyorum. 6. ay fotoğraflarını saçlarım kısa halde incelemek daha doğru olacağı için kestireceğim.

Aşağıdaki fotoğraflar sırasıyla flaşlı ve flaşsız versiyonlar.

177. Gün Önden Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Önden Görünüş

177. Gün Önden Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Önden Görünüş

Önden bakıldığında flaşsız çekimde durum moral verici gözüküyor. Flaşlı fotolarda beyaz saçlar gözükmüyorlar. Bu yüzden daha seyrek bir görünüm var.

177. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Üstten Görünüş
177. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Üstten Görünüş

Üstten çekimlerde durum önden bakıldığı kadar iyi değil. Görünümde iyileşme olacak mı önümüzde aylarda göreceğiz. Şu an için umut verici durmuyor.

177. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Yakından Görünüş
177. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Yakından Görünüş

Yakın çekimde aralarda ince ve bükük çıkmış saçlar gözüküyor. Bunların düzelip düzelmeyeceğini de birkaç ay içinde göreceğiz.

177. Gün Sağdan Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Sağdan Görünüş
177. Gün Sağdan Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Sağdan Görünüş

FUE sonrası donör bölgenin sağ tarafında olan seyrekleşme bu şekilde. Sağ taraftan daha çok greft alınmıştı.

177. Gün Soldan Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Soldan Görünüş
177. Gün Soldan Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Soldan Görünüş

Sol tarafta oluşan seyreklik sağa göre daha az. Her iki tarafta da artık toparlanma gözükmüyor. Son nokta bu seviye diyebiliriz.

177. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Arkadan Görünüş
177. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 177
177. Gün Arkadan Görünüş

Donör bölge arka tarafta kendini daha iyi toparlamış halde. Tepe kısımdaki açıklık için de o bölgede parmak ucuna batan saçlar varmış gibi bir his var. Yeni çıkan saç göremiyorum. Sanırım bu his ekim yönüyle alakalı bir durum.

Genel olarak çevremin tepkisi olumlu gözüküyor. Özellikle incelemediğimde seyreklik canımı çok fazla sıkmıyor. Fotoğraf çekip incelediğim zaman ise sonucu bu aşamada pek iyi görmüyorum. 6 ay çizgisi için beklentim çok daha yüksekti. 6. aydan sonra saç adedinde artış olup olmayacağı tartışmalı bir konu. Kısa hali ile fotoğrafları yüklemeden önce daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Ekim bölgesinde kaşıntının devam etmesi bana her şeyin henüz yerine oturmadığını düşündürüyor.

“Saç Ekimi – 177. Gün” üzerine 17 yorum

 1. Sevgili blog sahibi,

  Benim bir sorum yok 🙂 Sadece ekiminizden 3 yil sonra bile devam eden ilginizi takdir ettigimi soylemek istedim.

  Ben de cok sey ogrendim siteden ancak benim durumum biraz farkli gibi. 20 gun once Norwood 2 veya 3 olan dokulmem icin ekim yaptirdim ancak sonrasinda baya bi komplikasyon oldu, basimda ufak sayilamayacak buyuklukte acik yaralar olustu. Enfeksiyon kapmadan biraz iyilestirmeyi basardik ancak altindaki koklerin akibeti hakkinda hic bir fikrim yok. Buyuk bir kac kabugum var su an.

  Ozetle hemen her zamanki gibi ‘bekleyip gorecegiz’ 🙂 Herkese saglikli, sirma sacli gunler dilerim 🙂

 2. Merhabalar, iki ayrı konu da yorumunuza ihtiyacım var,
  **Ekim yapılalı 170 gün oldu şuanda başımda tepe orta kısımları çok seyrek, tepe yanlarda nispeten daha düzenli seyrek te olsa toplu çıkan saçlarım oldu. Merak ettiğim bu saçlar orta kısımlar da da yoğunlaşacak mı ? neredeyse 6 ayı doldurdum yoksa bu zamandan sonra çok ümide kapılmamak mı lazım.
  **Ayrıca şu sıralar özellikle son 1,5 ayda yoğun dökülmeler de yaşıyorum (incelediğimde kök kısmı neredeyse yok gibi bu saçların) ekimden 20 gün sonra 2 kutu kullandığım destek ilacın etkisi ile çıkan saçların döküldüğü umudu ile kendimi rahatlatıyorum sizce de öylemidir? iyi günler.

  1. 6 aydan sonra çok fazla artış beklememek lazım. Ama belirti varsa 8 ay da makul bir süredir. Tavsiyem 6 aydan sonra sonuçtan mutlu değilseniz doktorunuzla görüşmeniz. Şok dökülme sonucu çıkan saçlar tekrar tekrar dökülmeye uğrayabilir. Zamanla yerine oturacak.

 3. Mrb usta bi konu danışacaktım.
  su an 165 gün oldu.kafamda kaşıntı ve kaşıdıkça deri parçaları kepek gibi bişeyler dökülüyor surekli.ve kafama deydikçe bir sürü saç dökülüyor. bu neden olabilir siz böyle bir şey yaşadınız mı?
  procopil içeren sprey ve sampuan kullanıyorum xpecia ve biotin aralıksız kullanıyorum aşırı özen gösteriyorum neden böyle olduki.
  spreyi kesmeli şampuanı değiştirmelimiyim acaba? hapları da bırakmalımıyım artık acaba bilemedim ?Yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Aşırı kaşıntı benim de yaşadığım bir durum oldu. Saç derisi iyileşirken kepek normal bir durum. Ama alerji ihtimaline karşı şampuan, sprey gibi ürünleri kesip değiştirip denemekte fayda var.

 4. Hocam mrb.öncelikle bayramınızı kutlarım.
  ben 5 6 ay önce saç ektirdim. çeşitli hap ve deri spreyi kullanıyordum.
  saçlarım iyi kötü çıktı sonra spreyi 1 ay kadar önce bıraktım saçlarım dökülmeye başladı.Sizce spreye geri başlamalımıyım?

  1. Saç ekiminden sonra ilaç ihtiyacı olmamalıdır. Ekimin başarısını ilaç desteği olmadan değerlendirin.

 5. Teşekürler hocam peki ben kullansam ileride bıraksam ekilen saçlarımda dökülmeler olur mu ? genetık olarak dokulmeye endekslı degıl dıyor da doktorlar?ha ekım olmayan saclarım belkı dokulur onlar tamam ama bu yerlestırılen greftler spreyı bırakınca dökülür mü bilginiz varmı hocam saolun.

  1. Sanırım minoxidilden bahsediyorsunuz. Genetik olarak dökülmeyecek olan saçlara bir zararı olmaz. Dökülecek olanlar minoxidil kullanıldığı için daha erken dökülmez. Bunlar çeşitli forumlarda ortaya çıkan şehir efsaneleri. Ekilen greftler içinde de dökülecek ve dökülmeyecekler olabilir. Bunu ekerken seçmek mümkün değil.

   1. İyi aksamlar hocam saç ekiminden 2 ay sonra ufak tefek ekim alanında kabuk olusmus. Yıkamada parmak uclarıyla bastırarak ovalayarak yıkadım koklere zarar verılmısmıdır.

     1. Yıkamadan sonrada bayağı saç dokuldu bazıları duz sekılde bazıları ucu cengellı sekılde

     2. Onlar şok dökülme sırasında deriye yapışıp kalanlar oluyor. Saç köklerinin 10 gün içinde deriye yerleştiği düşünülür. Daha sonra ekilmiş saça zarar verebilmek için normal saça zarar verecek şeylerin olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir