Saç Ekimi – 160. Gün

Ekimden sonra 5 ay noktasını geçmiş bulunuyorum. Bir süredir saçımı uzatınca görüntünün nasıl olacağını merak edip kısaltmadığım için alttan yeni saç çıkışı gelip gelmediğini söylemek çok zor. Yalnız ekilen bazı greftlerin diplerinden ikinci ve üçüncü saçlar çıkıyor gibi gözüküyor. Bundan sonra saç yoğunluğunda artış olup olmadığını fotoğraftaki görünümle kıyaslayabileceğim.

Bu arada 152. gün itibari ile minoxidil kullanmayı bıraktım. 21. gün kullanmaya başlamıştım. Şok dökülmem erken başladığı için bunu azaltma konusunda pek fayda gördüğümü söyleyemeyeceğim. Kurtulanların hızlı uzamasını ve çabuk kalınlaşmasını sağlamış olabilir ama şok dökülmeye uğrayanların daha erken çıkmasını sağladığı konusunda şüphelerim var. Benim daha önce 2,5 yıl minoxidil kullandığımı düşünecek olursak, artık saç köklerimin duyarsızlaşması da etkinin çok az olmasına neden olmuş olabilir. Bu noktada tavsiyem minoxidili saç ekiminden sonra olabildiğince erken kullanmaya başlamak ve mümkünse köpük versiyonunu kullanmak olacak. Doktorunuz ne kadar erken kullanmanıza izin verirse o kadar erken başlayın ve şok dökülme sonuçlanana kadar kullanmaya devam edin. Daha sonra kullanmak gerekmeyebilir.

Aşağıdaki fotoğraflar sırasıyla flaşlı ve flaşsız çekimler:

160. Gün Önden Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Önden Görünüş
160. Gün Önden Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Önden Görünüş
160. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Üstten Görünüş
160. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Üstten Görünüş

Saç yoğunluğum ekime göre seyrek geliyor bana şu an. Sanki ekilenlerin yarısı ortada yok gibi duruyor. Beklentimin altında bir saç çıkışı var. 6. ayı bulmadan moralimi bozmak istemiyorum ama istediğimden seyrek kalacakmış gibi gözüküyor.

Benden tam 1 sene önce aynı doktora ekim yaptıran arkadaşım uzun süre sonra saçlarımı gördüğünde şu an için çok iyi olduğunu söyledi. Onun saçlarında yoğunlaşma 6. aydan sonra olmuş. Bekleyip göreceğiz.

160. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Yakından Görünüş
160. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Yakından Görünüş

Yakın çekimde aralarda bazı kısa ve ince teller görünüyor. Minoxidil’i bıraktıktan sonra bunların yeni ekim mi yoksa minoxidil’in uyandırdığı dökülmüş saçlar mı olduğu zamanla ortaya çıkacak.

Donör bölgede ise durum şöyle:

160. Gün Soldan Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Soldan Görünüş
160. Gün Soldan Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Soldan Görünüş
160. Gün Sağdan Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Sağdan Görünüş
160. Gün Sağdan Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Sağdan Görünüş

Donör bölgenin sağ tarafının sol tarafa göre daha seyrek olduğu dikkatli bakıldığında anlaşılabiliyor. O taraftan 700 civarı daha fazla greft alınmıştı.

160. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Arkadan Görünüş
160. Gün Arkadan Görünüş - FUE Day 160
160. Gün Arkadan Görünüş

Ensedeki yoğunluk ile ilgili sıkıntı gözükmüyor. Bu arada tepe bölgede yeni ekilen greftlerin saçları daha kalın oldukları için kendilerini belli ediyorlar. Burası beklentinin en az olduğu bölge. Yaklaşık 100 civarı greft ekilmişti. 30 kadarı sayılabiliyor.

Tepe bölgedeki uyuşukluk farkedilmeyecek kadar azaldı. Arasıra kaşıntı olmaya devam ediyor. Biotin, Aminexil ve Ketoconazole içeren 3 ayrı şampuan kullanıyorum. Günlük aldığım destekler: 1 adet yoğunlaştırılmış omega 3 kapsül (360 mg EPA, 240 mg DHA), 5 mg biotin, bazen c vitamini, bazen b12 içeren b vitamin kompleksi, arasıra multimineral tablet.

“Saç Ekimi – 160. Gün” üzerine 19 yorum

 1. Ekim fotoğraflarınla karşılaştırdığımda ekilenlerin hepsi çıkmış görünüyor. Moralini bozmak istemem ama bu saatten sonra fazla bi beklentin olmasın.Ekimin seyrek olmuş dolayısıyla seyrek görünüyor.

  1. Tabii ki eskisi kadar sık saç olmasını beklemek mantıksız olur. Ama benim gördüğüm kadarıyla ekime göre çıkanlar seyrek durumda. Bir süredir saçlarımı kesmediğim için yoğunluğu artmış izlenimi veriyor ama yakından inceleyince durum pek öyle görünmüyor.

   1. Mrb hocam saç ektireli 63 gün oldu bazı yerlerde özellikle ön bölgede hiç saç ucu görünmeyen ekim olmamış gibi yerler var bu normalmi süreç böylemi işliyo yani oralardan saç çıkarmı

    1. 4 ayın dolmasını beklemeden bir şey söylenemez. 120 geçtikten sonra hala bir hareketlenme olmazsa doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

     1. Çok teşekkür ederim mümkümse size son halim ile foto yollamak isterim.

 2. Hocam 160 gün oldu ekim yapılalı, yaklaşık bir aydır yoğun dökülmeler yaşıyorum seboreik dermatit ten dolayı ekim bölgesinde ve zaman zaman alım bölgesinde. Losyon ve krem yardımıyla atlattım çok şükür. Sence dökülen saçlarım tekrar çıkar mı? Ekim yapan normal çıkar diyo da başından savuyomus gibi geliyo. Cevaplarsan sevinirim teşekkürler.

  1. Bu konuda bir tecrübem yok. Başka bir doktora görünüp onun söylediklerini paylaşırsanız sevinirim.

 3. Saffet benimde ekim yaptıralı 180 gün oldu aynı sorun bende de var saçlarım şok dökülme aşamasındaki gibi günde en az 200 kadar dökülüyor elimi atmaya korkuyorum her dokunup çektiğimde elıme 10 a yakın saç gelıyor ama ip ince kök gibi olan beyaz seylerden de yok sanı alttan iktiriyorlar ama emin değilim öyle olmasını umdugum ıcın oyle dusunek ıstıyorum. su anda gecen aykınden daha az saç var kafamda :/ benım doktorumda merak etme dökülür çıkar biz oraya folikül yerleştirdik dedi. ama 1 aydır hıc sac cıkmıyor gıbı ya da ben farkedemıyorum haftalardır çok canım sıkkın.

  1. Dökülenler kısaysa alttan itiliyor olabilir. Ya da ikinci bir şok dökülme yaşıyor olabilirsiniz. Zamanla bu yoğun dökülmeler düzeliyor.

 4. Dökülenler kısa da var uzunda ama geneli kısa ve çok ince teller.Hocam agzınızdan bal damlıyor inşallah ileride düzelir ve alttan saç geliyordur.

  1. Hocam sacları her gun yıkamak ekilen saclara zarar verırmı. Saclarım yaglı hergun yıkamam gerekıyor

   1. Kabuklar dökülene kadar her gün yıkamak gerekiyor. Ama bu süreçten sonra rutininize dönebilirsiniz. Saçları sık yıkamanın zararlı olduğuna dair bir takım bilgiler var. Hatta hiç yıkamayıp ya da ayda birkaç sefer sadece su ile yıkayıp çok iyi sonuçlar aldıklarını söyleyenler var. Çok araştırdığım bir konu değil. Tavsiyem olabildiğince az kimyasal içeren şampuanlar kullanmanız olabilir. Aminexil içeren şampuanların saç kalitedi anlamında iyi geldiğini kendimden biliyorum. Ama her bünye aynı değil tabii ki.

    1. Hocam merhaba ekim yaptıralı 155 gün oldu saçlarım seyrek ve kalınlasma halen olmadı zamanı daha varmı yoksa bu saatten sonra daha fazlasını beklemıyımmı bunun nedeni sizce ne olabılır

     1. 120 günü geçtikten sonra yoğun dökülmeler azalır ve ekilen saçlar hacim kazanmaya başlar. Yine de 155 günden sonra %10’dan fazla gelişme beklememek gerekir.

     2. Her dökülmeden sonra yerine oturdukça daha güçlü gelir ve daha seyrek dökülür.

 5. Arkadaşlar saç larınızın diplerine yedirir cesine sakın ne şampuanlar nede sabunlar sakın ha sakın kullanmayın sabun yada şampuanı yüzeysel saçlarınıza sürün sonra banyo da her su dökündüğünüz de saç larınızın diplerine suyla bol bol yıkayın birdaha saçınızın bir teli dökülürse ben buradayım sağlıklı huzurlu hayat sizlerin olsun inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir