Saç Ekimi Masrafını Çıkartmak

Bu yazı genel içerikten biraz farklı olacak. 2017 yılında Bitcoin, Ethereum, Dash, Zec, Litecoin ve daha birçoğu büyük değer kazandı ve herkes tarafından konuşulur oldu. Peki bu furyayı bir yerinden yakalayıp saç ekimi masrafını çıkartmak ya da bir miktarını karşılamak mümkün olabilir mi?

Bu konuya yeni ilgi duyanlar ve dahil olmak isteyenler için bir blog hazırlıyoruz. Saçı dökülen arkadaşlarımızı bir göz atmaları için bekleriz. Bu link ile bloğumuza ulaşabilirsiniz.

Bloğumuzda bedava coin dağıtan sitelerden, kripto para birimi marketlerine, evde madencilik yapma ipuçlarından, bulut madencilik sitelerine ve yakında gelecekte kar yapması beklenen kripto para birimleri hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz.

Saç Ekimi – 1377. Gün

Herkes benden son halimle ilgili fotoğraf bekliyor. Evet, bu konuyla ilgili fotoğraf yayınlamadım. Çünkü 278. Gün‘den bir farkı yok. Daha sonra ne oldu diye merak edenler için bu yazıyı ekliyorum. Saçımı tekrar kısa kestirdiğimde bununla ilgili fotoğraflar çekip yayınlayacağım.

Bunun dışında belirtmem gereken başka bir şeyler var. Öncelikle siteye olan yoğun ilgi için herkese teşekkür ederim. Site 2014 yılında 8.996, 2015 yılında 13.976, 2016 yılında 27.234 ve 2017 yılında şu ana kadar 42.689 tekil ziyaretçi aldı. Bu yıl (2017) şu ana kadar görüntülenme sayısı 234.679. Gönderilen mesajlara elimden geldiğince çabuk cevap vermeye çalışıyorum. Şunu tekrar belirtmem gerekiyor, ben doktor değilim, sadece saç ektirmiş biriyim. Kendi tecrübelerimi paylaşıyorum.

Sitenin geri kalanına bakmadan bana soru soranlar oluyor. Sorulan soruların çoğunun cevabı paylaşımların içinde zaten mevcut. Bu yüzden tavsiyem soru sormadan önce sitenin geri kalanındaki paylaşımları incelemenizdir.

Karşılaştığınız problemleri bana sorduğunuzda, bu soru saç ekim gelişiminizi karşılaştırmanız dışında tıbbi bir noktaya dayandığı zamanlarda sizi doktorunuza yönlendirmem ahlaki bir görevimdir. Ben inşaat mühendisiyim. Beklenmedik bir problemle karşılaştığınızda lütfen doktorunuza danışınız. Nasıl bir doktor mühendislik alanında bir sorununuzu çözemezse ben de tıbbi bir alanda sorununuzu çözemem.

Bugün paylaşımlardan birinin altına bebe yağı ve çörek otu karıştırıp masaj yapmanın iyi geldiğine dair mesaj geldi. Böyle şeylere kesinlikle inanmayın. Saçlarım dökülürken birçok kocakarı palavrasını denedim. Onun yağı bunun çayı vs vs.. Bunlar saçlarımın daha fazla dökülmesinden başka bir işe yaramadı. Özellikle Türkçe forumlarda bin türlü saçmalık, palavra, yalan ve batıl inanca dayalı tavsiyeler var. Ülkemizin yıllardır süren cahilleştirilme sürecinde bu saçmalıklar daha da ön plana sürülüyor. Dünya aslında düz diyerek eliyle kağıda yamuk yumuk çizdiği şeyleri belge diye öne süren “üst düzey” gerizekalılar bile var. Kesinlikle bilimin yolundan ayrılmayın.

Saç ekimi konusunda size en iyi bilgiyi verecekler olanlar bu konuda yıllarını harcamış doktorlardır. Bu konunun aşırı ticarete dökülmüş olması bir sorun olmakla beraber, size verilen bir bilginin doğruluğundan şüphe duyuyorsanız başka bir doktora daha danışmanızda bir engel yok. Yabancı dili olanlara ise yabancı kaynaklardan araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum. İnternet üzerindeki Türkçe kaynakların büyük bir çoğunluğu çöp ve size zararlı olacak yanlış bilgilerle dolu.

Bana gelen sorulardan birçoğu ise ilaçlarla alakalı. Hiç bir ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayın. Saç dökülmesine karşı kullanılan ilaçların çoğunun ciddi yan etkileri bulunur. Saç ekimi yapan bazı merkezlerin ekimden sonra ilaç tavsiye etmeleri kafa karıştıran nedenlerden biridir. Saç ekilen bölgeniz çok geniş bir alan değilse bu ilaçların kullanılması tavsiye edildiğinde bunun nedenini çekinmeden sorun. Bilinçli hasta olmak kötü bir şey değildir. Doktorlar bilinçsizce saçma sapan önerilere dayanan şeyleri duyunca kızarlar. Bilinçli bir soru sorulduğunda cevap vermekten mutlu olurlar. Bu yüzden sorunuz eğer bilmemnenin yeğeni bunu kullanmış da şöyle olmuş gibi bir soru değil de şu ilacı ekime rağmen bana neden öneriyorsunuz şeklinde olursa size seve seve açıklayacı cevabı vereceklerdir.

Henüz saç ektirmemişlere gelince, kesinlikle merdiven altı yerlerde saç ektirmeyin. Kim önerirse önersin. Saç ekimi ciddi bir operasyondur. Ekim sırasında vücudunuz kullanılan ilaçlara bir reaksiyon verirse müdahale edilebilecek tıp merkezlerinde saç ektirin. Ben bir hastanede saç ektirdim. İlk yapılan şey damar yolu açmak oldu. Ters giden bir durum ortaya çıkarsa tıbbi müdahale edilebilecek bir yerde olmanız merdiven altında olmanızdan iyidir.

Bu sitede adı sıklıkla anılan ilaçlar var. Mümkün olduğunca bu ilaçların markalarını değil aktif maddelerinin isimlerini yazmaya çalıştım. Bunun dışında saç dökülmesine iyi geldiği iddia edilen bir çok kozmetik ürünle ilgili sorular geliyor. Kozmetik ürünler saç dökülmesini engelleyebilseydi ilaç olarak piyasaya sürülerlerdi. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Besin destekleri ile ilgili sorular da geliyor. Güvenilir markaların besin destekleri abartılı dozlarda kullanılmadığı sürece sorun yaratmayabilirler. Ama sizin bünyenizde bu desteklere ihtiyaç duyuran bir sorun varsa bu tıbbi bir konudur ve bir doktora danışmalısınız. Örneğin demir eksikliği. Beslenme şekliniz ya da sürekli kanamaya neden olan tıbbi bir probleminiz buna neden olabilir. Demir takviyesi almak sadece semptomları bastırır ama asıl sorunu çözmez. Kendimden örnek vermek gerekirse reflüm olduğu için sıklıkla kalsiyum içeren antiasitler kullanıyorum. Kalsiyum aynı anda alınan demirin bağırsaklardan emilimini engeller ve demir eksikliğine yol açar. Benim bu durumda demir takviyesi almam normal. Ama saç dökülmesine demir eksikliği de neden oluyormuş diye ihtiyacınız yokken gereksiz demir takviyesi yapmanız en iyi ihtimalle bütçenize zarar veririr. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan fazla demir alırsanız bu sizi zehirler.

Saç Ekimi – 278. Gün

Saç ekiminden sonra 9. ay’ı geride bıraktım. Yoğunlukta gözle görülür ya da fotoğraflarla tespit edilebilir bir artış olduğunu söyleyemem. Yine de saçlar giderek bir form kazanmaya başladığı için daha çok kapatıcı olmaya başlıyorlar. İlk zamanlar eşit boylarda olmadıkları için iyi gözükmezken her saç kesiminden sonra daha doğal bir hale kavuşmaya başlıyorlar. Benim saç köklerimde ekimi belli eden kabarıklıklar var. Bunların saç döngüleriyle azalacağını ve düzeleceğini düşünüyorum. Tahminen yıllar süren bir süreç olacak.

Donör bölge kendini toparlayalı uzun bir zaman olduğu için şu andan itibaren bu bölgeyi fotoğrafla takip etmeyeceğim. Aşağıdaki fotoğraflar sırasıyla flaşlı ve flaşsız çekimler.

278. Gün Önden Görünüş - FUE Day 278
278. Gün Önden Görünüş
278. Gün Önden Görünüş - FUE Day 278
278. Gün Önden Görünüş
278. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 278
278. Gün Üstten Görünüş
278. Gün Üstten Görünüş - FUE Day 278
278. Gün Üstten Görünüş
278. Gün Tepeden Görünüş - FUE Day 278
278. Gün Tepeden Görünüş
278. Gün Tepeden Görünüş - FUE Day 278
278. Gün Tepeden Görünüş
278. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 278
278. Gün Yakından Görünüş
278. Gün Yakından Görünüş - FUE Day 278
278. Gün Yakından Görünüş